Poszukiwanie pracy to ciężki kawałek chleba, trzeba się dobrze postarać, by znaleźć miejsce, w którym nie tylko dostaniemy odpowiednie wynagrodzenie, ale po prostu będziemy się dobrze czuli.

W Polsce, czy za granicą

Największa fala emigracji polskich pracowników za granice już przeminęła, jednak nadal bardzo wiele osób chce wyjechać i sądzi, że będzie to najlepsza decyzja w ich przypadku. Niektórzy decydują się na wyjazd na stałe, a niektórzy jedynie w sezonie. Na krótko wyjeżdżają szczególnie studenci, którym zależy, by w wakacje zarobić, jak najwięcej i przez cały roku móc później korzystać z tych pieniędzy, czy to opłacając sobie mieszkanie w trakcie nauki, czy tez po prostu płacąc za swoje przyjemności. Najpopularniejszymi kierunkami wyjazdowymi Polaków są Niemcy i Anglia, w ostatnich latach również rośnie popularność krajów skandynawskich, a zwłaszcza Norwegii. Te kraje są postrzegane jako miejsca, gdzie ludziom żyje się naprawdę dostatnio, pomimo wysokich podatków, tam ludzie widzą efekty płacenia tych podatków. Poszczególne kraje szukają zwłaszcza wysoko wykwalifikowanych specjalistów technicznych, a także mniej wykształconych pracowników na przykład budowlanych. Czy warto wyjeżdżać? Na to pytanie nie ma ostatecznej odpowiedzi, ale na pewno warto się do wyjazdu naprawdę dobrze przygotować.

Kilka kroków do pracy za granicą

Poszukiwania pracy za granicą można rozpocząć przed lub dopiero po wyjeździe z kraju w zależności od tego, jakie stanowisko chcemy zajmować i jakie mamy możliwości finansowe. Zawsze jednak pamiętajmy o tym, by wszelkie nasze dokumenty przygotować do rozmów z zagranicznymi pracodawcami. CV po angielsku to absolutna podstawa, do tego również należy przetłumaczyć wszelkie dokumenty takie, jak dyplom uczelni, czy ukończenia kursów lub szkół. Ze sobą zabieramy również dokument tożsamości i kartę ubezpieczenia zdrowotnego. Paszport w zależności od kraju do jakiego wyjeżdżamy. Wyjeżdżając za granicę bez odnalezionego wcześniej miejsca pracy musimy również mieć w zapasie sporo pieniędzy, ponieważ nie wiadomo, jak długo będą trwały nasze poszukiwania pracy, a przecież musimy gdzieś mieszkać i coś jeść, a ceny w większości krajów są dla Polaka wysokie, zwłaszcza w krajach strefy euro. Możemy również zacząć nasze poszukiwania jeszcze podczas pobytu w kraju i pojechać na gotowe miejsce pracy. Wtedy również niezbędne jest nam CV po angielsku, ponieważ właśnie takie musimy rozsyłać do firm. Koniecznie sprawdzajmy również, czy dana firma na pewno istnieje, jest zarejestrowana, że prowadzi działalność gospodarczą. Sprawdzajmy również agencje, które oferują nam pośrednictwo w poszukiwaniu pracy. Ileż to razy słyszeliśmy o historiach zakończonych źle lub nawet tragicznie. Niewolniczą pracą ponad siły lub chociażby handlem ludźmi. Nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, co do uczciwości naszego pracodawcy to zrezygnujmy z oferowanego stanowiska.

Wiele zaangażowania to wiele korzyści

Na poszukiwania pracy za granicą musimy poświęcić sporo czasu i zaangażowania, chociażby stworzenie dobrego CV po angielsku będzie wymagać od nas sporo pracy. Ale ten wysiłek może się nam opłacić, ponieważ zagraniczne zarobki naprawdę są wyższe, niż te w Polsce. Ludzie często jadą tylko zarobić i odłożyć pieniądze, po czym wracają do kraju ojczystego i inwestują je, chociażby we własny biznes. To również dobry pomysł. Decyzja, co zrobimy należy do nas.