„I żyli razem długo i szczęśliwie”- takie zakończenie pojawia się tylko w bajkach. W codziennym życiu jest znacznie inaczej. Dopóki seniorzy są w dobrej formie, mogą mieszkać samodzielnie. Niestety, dopadające choroby, śmierć bliskiej osoby wymuszają podjęcie ważnych życiowych decyzji, jak np. zamieszkanie w domu opieki.

Inspirująca starość? Z pomocą innych

Do pewnego momentu wszystko w najlepszym porządku. Problem pojawia się, kiedy starsi ludzie zaczynają chorować, a najprostsze czynności stają się dla nich problemem. W takich sytuacjach często pomaga rodzina. Najbliżsi robią zakupy i opiekują się rodzicami. Niestety, nie zawsze są takie możliwości. Młodzi wyjeżdżają za granicę, a dziadkami nie ma kto się zająć. Czasem przeszkodą jest też dystans do pokonania.

Często też starsze osoby nie chcą obarczać swoimi problemami innych. W takich sytuacjach dobrym wyjściem są domy opieki w Warszawie. Seniorzy zamieszkują w ośrodku, gdzie mają całodobową opiekę lekarza i personelu medycznego, a do tego otrzymują komfortowy i dobrze wyposażony pokój, w którym mogą spędzać czas. Wiele osób nie chce, by ich bliscy trafili w takie miejsca, bo mają złe wyobrażenia. Tymczasem sytuacja jest znacznie inna. Obecnie domy opieki w Warszawie to bardzo nowoczesne i dobrze wyposażone obiekty.

Dla seniorów są tam organizowane ciekawe zajęcia. Właściciele takich miejsc dbają o dobry sprzęt medyczny. Dzięki temu lekarze mogą szybko i trafnie wystawić diagnozę, by skutecznie leczyć podopiecznych. Do dyspozycji pacjentów są również urządzenia do rehabilitacji. Te udogodnienia sprawiają, że pacjenci odzyskują radość życia. Czują się znacznie lepiej. W letnie dni mogą przejść się na spacer i obserwować przyrodę. Ich życie dopiero teraz nabiera rozpędu. Poznają innych i nie siedzą samotnie w domu.

Profesjonalna opieka medyczna

Zaletą ośrodków jest całodobowa opieka medyczna. W placówce jest na stałe zatrudniony lekarz, który regularnie sprawdza stan zdrowia podopiecznych. Personel medyczny, pielęgniarki przynoszą chorym lekarstwa, prowadzą rehabilitację. Dzięki temu ich stan zdrowia znacznie się poprawia. W wielu przypadkach po kilku miesiącach spędzonych w domu opieki znów są w stanie samodzielnie funkcjonować.

Czasem do domów opieki trafiają ludzie z konieczności. Ich stan zdrowia jest na tyle poważny, że bliscy nie są w stanie podołać powierzonym obowiązkom. Chorych trzeba dźwigać lub wymagają specjalistycznej opieki – wtedy konieczna jest pomoc sanitariuszy. Bywa, że do placówki trafiają seniorzy z zaburzeniami psychicznymi. Na szczęście wykwalifikowany personel radzi sobie z rożnymi sytuacjami. Nic nie jest dla nich dziwne.

Mają odpowiednie przygotowanie medyczne i wiedzą, jak należy reagować w kryzysowych sytuacjach. W niektórych przypadkach domy opieki Warszawa to jedyny sposób, by seniorzy mogli przebywać w bezpiecznych i komfortowych warunkach. Rodzina nie jest w stanie tak pomagać. Brak kwalifikacji medycznych, ograniczony czas powodują, że bliscy decydują się oddać dziadków właśnie w takie miejsca.