Kask – rodzaj ochronnego nakrycia głowy, używanego przez osoby uprawiające sport oraz wiele grup zawodowych i w zależności od tego różniących się budową. Kask motocyklowy przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo. Wystarczy przeprowadzić prosty test kasku z tworzywa sztucznego (termo plastiku) trąc go o asfalt.. Przy dużej prędkości kontaktu kasku wykonanego z takiego tworzywa z asfaltem zaczyna się on topić w wyniku nabrania wysokiej temperatury.

Ochrona głowy

Dla klientów duże znaczenie ma również bezawaryjność kasków i związany z nim serwis gwarancyjny a także dostęp do różnego rodzaju akcesoriów tj. szybki, wyściółki. Pamiętajmy, że zakup kasku to naprawdę ważna decyzja. Oprócz bezpieczeństwa, które ma zapewnić nam kask podczas wypadku liczy się również komfort jazdy. Źle dobrany kask może sprawić, że przyjemność z podróżowania na motocyklu będzie wątpliwa. Ceny kasków są bardzo zróżnicowane. Zaczynają się od 10 zł (!), a kończą w okolicach 3000 zł, przy czym niektóre kaski motocyklowe są jeszcze droższe. Te kaski najtańsze z najtańszych to takie atrapy hełmów motocyklowych.

Tanie nie znaczy dobre

Każdy chyba miał kiedyś okazję jeździć w Tigerze, Tornado czy Dragonie (za które się płaci ok. 50 zł). Nie muszę tłumaczyć, że to kompletne dno – kawałek styropianu otoczony plastikiem gorszym niż w klockach Lego. Właściwie ciężko to nazwać kaskiem. Od takich prowizorek trzeba trzymać się z daleka. „Ma certyfikat, więc będzie dobry” – wiele osób w ten sposób tłumaczy sobie zakup taniego kasku. Prawda jest taka, że wszystkie kaski mają certyfikaty (otrzymanie go nie stanowi żadnego problemu) i sugerowanie się tym jest bezzasadne. Kaski motocyklowe różnią się między sobą przede wszystkim skorupą, wyściółką, użytą szybką i sposobem jej mocowania, wentylacją, aerodynamiką, antifogiem i zastosowanym zapięciem. To wszystko bardzo wpływa na komfort i ma ogromne znaczenie podczas jazdy. Im wyższe prędkości, tym bardziej widoczne różnice. To wszystko odbija się oczywiście na cenie. Znalezienie taniego kasku z dobrą aerodynamiką graniczy z cudem.