Mało który przedsiębiorca może pozwolić sobie na kupowanie wszystkiego za gotówkę. Większość szuka sposobu, żeby inwestować, ale przy tym nie wyczyścić sobie konta do zera. Część sięga po kredyty, które jednak nie są tak opłacalne, jak leasing. I to właśnie ta druga forma finansowania zdecydowanie najczęściej wybierana jest przez polskich przedsiębiorców. Dlaczego?

Łatwiej otrzymać leasing niż kredyt

Przedsiębiorca starający się o kredyt w banku lub innej instytucji, która go może udzielić, musi liczyć się z wieloetapową procedurą. To nie jest pożyczka indywidualna, którą możemy wziąć „na dowód”, dlatego musimy przedstawić dokumenty finansowe naszej firmy, przedstawić wyciągi z kont i w zależności od prowadzonej przez nas księgowości, dokładne dane. Bank dokładnie wszystko sprawdza, a najczęściej na koniec musimy jeszcze znaleźć poręczycieli, którzy wezmą odpowiedzialność za nasz kredyt, co nie jest łatwe, bo wiąże się z ryzykiem. Jeśli chodzi o leasing Kraków to zazwyczaj procedura jest dużo bardziej uproszczona, musimy podać dane firmy, jeżeli nie jest ona zadłużona, to nie ma problemu z jego otrzymaniem. Nie potrzebujemy również dużego wkładu własnego, a raty możemy elastycznie dopasować na przykład do sezonowości naszej branży. Wszystko to sprawia, że otrzymanie leasingu jest łatwiejsze i przyjemniejsze, a przy tym nie jest dużym obciążeniem dla finansów firmy przy późniejszej spłacie.

Jak to w ogóle działa?

Biorąc w leasing Kraków na przykład samochód staje się on własnością firmy, która nam go udzieliła. My jesteśmy tylko jego użytkownikiem, a we wszystkich dokumentach właścicielem jest bank bądź firma leasingowa. Może to rodzić problemy w momencie, gdy będziemy mieli zdarzenie na drodze lub samochód zostanie zniszczony. Podkreślmy również, że samochód taki musi zostać ubezpieczony nie tylko obowiązkowym ubezpieczeniem OC, ale również autocasco. Już na etapie brania leasingu wiemy, jak długo będziemy go spłacać i za jaką kwotę możemy wykupić później przedmiot. Dopiero po spłaceniu wszystkich rat, jeśli zdecydujemy się go wykupić, staje się naszą własnością. Ważne jest to, że raty leasingowe możemy odliczyć od kosztów uzyskania przychodu oraz rozliczyć je przy podatku VAT. Wszystko to sprawia, że jest to dobre finansowanie dla przedsiębiorców, które nie naraża ich na dużo dodatkowych kosztów.