Niezależnie od tego czy jesteś profesjonalistą czy po prostu robisz zdjęcia amatorsko, jeśli chcesz uzyskać kadry z wysokości, możesz wykorzystać do tego drony. Te nowoczesne narzędzie podbijają rynek. Wykorzystywane są przez fotografów, kamerzystów, architektów, a nawet specjalistów od reklamy. Jeśli jednak latamy komercyjnie, musimy zdać egzamin i uzyskać certyfikat.

Dlaczego warto zainwestować?

Do niedawna drony były używane tylko podczas działań wojskowych, choć znane są już od ponad stu lat. Od krótkiego czasu zaczynają jednak wchodzić na rynek detaliczny i być dostępne dla każdego. A niektóre zawody odpowiednio to wykorzystują. Na przykład branża fotograficzna, która dzięki tej nowoczesnej technologii ma możliwość zrobienia zdjęć z dużej wysokości bez wydawania mnóstwa pieniędzy na wynajem samolotów lub śmigłowców. Tym bardziej, że teraz każdy, kto chce mieć takie zdjęcia, może sobie na to pozwolić, udostępnia to dron profesjonalny. Coraz częściej szukając usług fotograficznych sprawdza się czy można skorzystać z takiego drona. Standardowe kadry zrobi bowiem każdy, zdjęcia z lotu ptaka nie są jeszcze aż tak dostępne i wciąż robią na rynku furorę. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli wykonujemy loty komercyjne, musimy mieć zdany egzamin i uzyskać certyfikat.

Bezzałogowe samoloty w powietrzu

Loty komercyjne nie oznaczają tylko tych, za które bierze się pieniądze, ale również jeśli nasze zdjęcia zostaną wykorzystane na przykład do produkcji reklamy. Jeżeli się na to decydujemy, musimy przejść państwowy egzamin organizowany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Jeszcze w tym roku nie musimy się martwić szkoleniem, jednak od przyszłego roku ma wejść w życie dyrektywa, mówiąca o tym, że jest ono obowiązkowe przed przystąpieniem do egzaminu. To duża zmiana również dla finansów potencjalnie zdających, bo koszt takiego szkolenia waha się między 1000 a nawet 3000 zł. Do tego trzeba przewidzieć, że podejście do części teoretycznej oraz praktycznej egzaminu także kosztuje. A na dodatek musimy mieć również zrobione specjalne badania lekarskie. Otrzymany egzamin ważny jest tylko przez kilka lat, a następnie musimy go powtarzać, jednak jest to korzystne, bo dron profesjonalny wciąż jest doskonalony i zmieniają się technologie.