Ubezpieczenie w miejscu pracy jest zalecane i w większości przypadków nieobowiązkowe. Są jednak zawody, które wymagają wykupienia polisy ubezpieczeniowej. Lista profesji jest określona w rozporządzeniu ministra finansów. Dobrze się z nią zapoznać, bo kara za brak OC to 1 tys. euro.

Po co się ubezpieczać?

Są zawody, w których ubezpieczenie nie jest wymagane ustawowo, ale warto się nad tym zastanowić. Idealnym przykładem jest chociażby nauczyciel. Opieka nad grupą uczniów jest sporym obciążeniem. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć zachowania dzieci i młodzieży. Mogą być one nieprzewidywalne. Wystarczy jeden niesforny osobnik, by doszło do tragedii, a niektóre dzieci zachowują się naprawdę tragicznie. Innym przykładem jest chociażby kontroler biletów w autobusie, który jest narażony na ataki ze strony pijanych pasażerów. Do wypadków, pobici może dojść w każdym momencie. Czasem pracownik nie może wykonywać swojej pracy. Wprawdzie prawdopodobnie otrzyma rentę, ale z drugiej strony będzie musiał z własnej kieszeni płacić za kosztowna nieraz rehabilitacje. Tymczasem wystarczyłoby się ubezpieczyć. Wtedy sytuacja byłaby względnie opanowana. Choć dana osoba może nigdy nie być już w pełni sprawna, to może liczyć na pokaźne odszkodowanie. Niestety, wielu pracowników chcąc oszczędzić nie wykupuje OC wykonywanego zawodu. To bardzo niemądre podejście. Nie trzeba nikogo przekonywać, że tym sposobem można doprowadzi do tragedii. Lepiej więc dmuchać na zimne, by w razie problemów mieć jakiekolwiek zabezpieczenie finansowe.

Kto musi się ubezpieczać?

Choć większość zawodów można wykonywać bez polisy OC, to są profesje, które muszą zostać objęte ubezpieczaniem. Lista takich zawodów jest określona rozporządzeniu ministra finansów. Dostęp do niej ma praktycznie każdy. Obowiązkowe OC wykonywanego zawodu wynika z możliwość pokaźnych strat materialnych. Wyobraźmy sobie, że architekt wykona zły projekt, a cała konstrukcja może się zawalić jak domek z kart. Co w takiej sytuacji zrobić? Wprawdzie do takich rzeczy nie powinno dojść, ale z drugiej strony błędy się zdarzają i to w każdym zawodzie. To rzecz absolutnie normalna. Niestety w przypadku niektórych profesji straty są liczone w milionach. Stąd też nakaz obowiązkowego ubezpieczenia. Architekt, radca prawny, komornik, lekarz, organizator imprez, inżynier- to tylko niektóre prace, w których wymagana jest polisa. Nie powinniśmy dopuścić do zaniedbań, bo konsekwencje może być poważna. Grzywna w wysokości 1 tys. euro to tylko jedna z możliwych kar. Gorzej, kiedy wydarzy się nieszczęście, a nie będzie wykupionej polisy.