Poszukiwania pracy wiążą się zawsze z niemałym stresem. Co więcej, gdy okazuje się, że po raz kolejny nikt do nas nie zadzwonił, zaczynamy się frustrować i szukać winy w sobie. Często jednak nie chodzi o naszą osobę, ale dokumenty aplikacyjne, które sprawiły, że rekruter z miejsca odrzucił kandydaturę. Jak się przed tym ustrzec?

Zwracajmy uwagę na wygląd i błędy

Większość osób mniej więcej wie, co powinno znaleźć się w pisanym CV. Podstawą są prawidłowo wpisane dane osobowe. Należy także opisać doświadczenie, wykształcenie, umiejętności i kwalifikacje. Trzeba pamiętać, że samo ich wyliczenie nie gwarantuje, że zostaną one przeczytane. Zdarza się bowiem, że rekruterzy, mając ogrom przesłanych aplikacji, pierwszą selekcję robią na podstawie tego, czy coś w dokumentach zwróciło ich uwagę. Często tylko przejadą wzrokiem po informacjach, nie wczytując się w nie dokładnie. Dlatego tak ważne jest, żeby maksymalnie wyszczególnić te rzeczy, które będą najbardziej przydatne na stanowisku, o które się staramy. Niestety, wciąż częstym błędem jest również nieuważne pisanie CV. Nie możemy sobie pozwolić na żadne literówki, błędy interpunkcyjne, a tym bardziej ortograficzne. To wszystko ma znaczenie przy wyborze, nawet jeśli nie aplikujemy do pracy na stanowisko copywritera czy dziennikarza. Wszelkie, nawet drobne, niedociągnięcia mogą spowodować, że dział HR nie zaprosi nas na dalszy etap rekrutacji, mimo że mamy świetne kwalifikacje.

Czytelność i profesjonalizm są najważniejsze

Często nasze doświadczenie zawodowe jest bardzo rozbudowane i różnorodne. Nie musimy wpisywać do CV tych stanowisk, które zupełnie nie dały nam doświadczenia potrzebnego do pracy na stanowisku, o które aktualnie się staramy. Nie zaśmiecajmy naszych dokumentów niepotrzebnymi informacjami. Jeżeli ukończyliśmy studia wyższe, nikogo nie będzie interesować, do którego liceum chodziliśmy. CV powinno być maksymalnie pomocne do oszacowania, czy jest sens zapraszać nas do dalszego etapu. Dobrze jest, oprócz stanowiska, które wpisujemy, opisać najważniejsze zadania, które wykonywaliśmy w poprzednich pracach. Kursy i szkolenia, które odbyliśmy we wcześniejszych pracach także mogą okazać się dużym plusem, jeżeli dotyczą naszych potencjalnie przyszłych obowiązków. Zawsze warto zastanowić się również nad tym, co wpisujemy przy naszych zainteresowaniach. Czytanie książek, podróże czy muzyka już dawno nie jest niczym wyróżniającym. Jeżeli jednak mamy jakąś pasję, której oddajemy się w wolnym czasie, może okazać się, że będzie ona wyróżnikiem wśród innych kandydatów i dlatego zainteresujemy rekrutera naszą osobą. Pamiętajmy również, że pisanie CV możemy oddać profesjonalistom, którzy na pewno stworzą je w taki sposób, żeby wszystkie nasze atuty były jak najbardziej wyeksponowane. Takie dokumenty zawsze rzucają się w oczy, bo są inne od reszty.