W dzisiejszych czasach trudno znaleźć sensowną pracę. Ofert jest wprawdzie niemało, ale nie wszystkie są ciekawe. Wiele propozycji to stanowiska za minimalne wynagrodzenie i na podstawie śmieciowych umów. Żeby znaleźć zajęcie zgodne z kwalifikacjami i dobrze płatne, trzeba się wyróżnić.

Jak zwrócić na siebie uwagę?

W dobie kiedy na jedno stanowisko aplikuje aż kilkuset chętnych trzeba się umieć przebić. Coraz popularniejsze są nietypowe sposoby dotarcia do pracodawcy. Niektórzy decydują się na zainwestowanie w bilbord w widocznym miejscu. Część osób korzysta z usług artystów i zamieszcza w internecie pomysłowe grafiki ze swoimi danymi. Innym nietypowym pomysłem jest reklama typu AdWords w wyszukiwarkach internetowych. Są to wprawdzie niszowe metody, ale z reguły zdają egzamin. Takie podejście doceniają zwłaszcza przedstawiciele agencji kreatywnych, gdzie pomysł jest w cenie. Potencjalny pracownik, który decyduje się na tak odważne kroki jest wart uwagi. Coraz popularniejszym miejscem na znalezienie pracownika są portale społecznościowe, szczególnie LinkedIn, GoldenLine. Zamieszczone tam profile są regularnie przeglądane przez agencje HR, które zajmują się szukaniem specjalistów dla swoich klientów. Stąd ważne jest, by się przyłożyć i dobrze opracować wszelkie dane na temat swojej osoby. To co zamieszczamy w internecie ma znaczenie i może stać się kluczowe przy rekrutacji. Potencjalny pracownik, który dobrze wypadł na rozmowie, ale nie zrobił najlepszego wrażenia w sieci ma mniejsze szanse na angaż. Wyobraźmy sobie, że ktoś bez zastanowienia wrzucił do internetu zdjęcia z imprezy suto zakrapianej alkoholem. To nie jest dobra rekomendacja dla rekrutera, bo może świadczyć o tym, że kandydat nie będzie punktualnie zjawiał się w pracy i nie będzie miał dobrego podejścia do wykonywanych zadań. Stąd tak ważne jest, by dbać o wizerunek w internecie.

Bądź profesjonalistą

Jeśli już znajdziemy propozycję pracy, która nas zainteresuje nie wysyłajmy od razu dokumentów. Trzeba zrobić wszystko, by się wyróżnić już na samym początku – profesjonalne CV
bardzo to ułatwia. Dokumenty aplikacyjne muszą być dostosowane do charakteru stanowiska. Powinniśmy dobrze zapoznać się z oczekiwaniami rekrutera i wyróżnić rzeczy, które są dla niego ważne. Profesjonalne CV należy napisać językiem korzyści. Należy też zadbać o odpowiednią szatę graficzną. Dokumenty nie mogą wyglądać jak wszystkie inne. Muszą inspirować potencjalnego pracodawcę. Pamiętajmy, że rekruter nie ma czasu, by dokładnie wczytywać się w nasz życiorys, dlatego najważniejsze informacje powinny być wytłuszczone. Dobrze jest powierzyć tak ważne zadanie firmie, która na co dzień się tym zajmuje. Wtedy zyskamy pewność, że wszystko zostało zrobione tak, jak należy. To ważne, bo zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to już połowa sukcesu. Żeby zwiększyć swoje szanse można stworzyć swoją stronę www, na której opiszemy swoje doświadczenie zawodowe oraz to, czym zajmowaliśmy się wcześniej. Mamy okazję, by zaprezentować swoje sukcesy w atrakcyjny sposób. Link do takiej prezentacji można umieścić w CV. Jeśli rekruter zainteresuje się naszą osobą, być może odszuka naszą wizytówkę w sieci i zapozna się z zamieszczonymi tam informacjami. Proste strony internetowe można wykonać samodzielnie. Wystarczy skorzystać z gotowych szablonów. Jeśli zależy nam na perfekcyjne prezentacji, możemy zlecić opracowanie specjalistom. Wprawdzie wiąże się to z większymi kosztami, ale z drugiej strony musimy pamiętać, że inwestujemy w swoją przyszłość.